Topkapı Sarayı Dış karakol Binası 
  TOPKAPI SARAYI VE ÇEVRESİNİN DIŞ DOKU YENİLEME ÇALIŞMALARI HIZLA DEVAM EDİYOR:TOPKAPI SARAYI I. AVLU DIŞ KARAKOL BİNASI AÇILIYOR…

Topkapı Sarayı’nın güvenliğini sağlamak üzere I. Avluda 19.yy’da inşa edilmiş olan Dış Karakol Binası atıl durumdan kurtarıldı… Restorasyonu tamamlanan binanın açılışını 26 Eylül 2009- Cumartesi günü saat 11:30’da Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul GÜNAY yapacak.

Topkapı Sarayı ve çevresinin tarihi dokuya uygun olarak yenileme çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda sarayın arka bahçesine yapılmış gece kondu görünümlü eklentiler kaldırılarak, Sarayın Birinci Avlusu içerisinde bulunan Dış Karakol Binası’nın restore edilme çalışmaları gerçekleştirildi.Dış Karakol Binası; Topkapı Sarayı Birinci Avlu içerisine 19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde tek katlı kagir bir karakol binası olarak inşa edilmiştir. Bina içersine eklemeler yapılarak lojman, kazı barakaları gibi farklı amaçlarla kullanılmış, özgün iç ve dış mimarisinden uzaklaştırılmıştır. Atıl durumda bulunan söz konusu yapının, mevcut durumundan kurtarılması amacıyla 2008 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı aldığı kararla bina içinin ve çevresinin uygun olmayan yapılardan arındırılması ve binanın restore edilerek kongre ve konferansların özel geceleri ile gale yemeklerinde kullanılması amacı ile işlevlendirilmesi çalışmalarını başlatmıştır. Bu sırada gerçekleştirilen temizleme çalışmalarında Bizans Dönemine ait kalıntılar bulunmuştur.

Araştırmacılar Aya İrini’ye bitişik olarak ortaya çıkarılan kalıntıların Bizans Devri’nin meşhur Samson ksenedokhion’u (hastane/düşkünler evi) ya da şehrin episkopion’u (piskoposluk sarayı) olduğunu düşünmektedir. Kalıntıların bazı bölümlerine Aya İrini’nin güney nefinden ve avlusundan bugün örülerek kapatılmış bazı geçitler hala görülebilmektedir. Bunlara dayanarak kalıntıların Aya İrini ile doğrudan ilgili bir yapının parçaları olduğu anlaşılmaktadır. Alanda kazı çalışmalarına devam edilmektedir.Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TURSAB işbirliği ile restorasyonu tamamlanan Dış Karakol Binası, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın katılımı ile 26 Eylül 2009 Cumartesi günü saat 11:30’da törenle kullanıma açılacak. Arka bahçede yapılan temizlik çalışmaları sonucunda çıkan alanın ise “Arkeolojik park” olarak sergilenmesi yapılması için kazı ve arkeolojik yüzey temizlik çalışmalarına devam edilmektedir. Bu çalışmaların tamamlanmasının ardından gezi yolları oluşturularak Arkeolojik Park da ziyarete açılacaktır.