İlhan Selçuk vefat etti 
  Cumhuriyet Gazetesi imtiyaz sahibi ve yazarı İlhan Selçuk tedavi gördüğü hastanede 85 yaşında hayatını kaybetti. Beyninde damar tıkanıklığı olan Selçuk'un böbrek yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdiği belirtildi.

İlhan Selçuk, Ergenekon soruşturması kapsamında silahlı terör örgütünün üst düzey yönetici olma iddiasıyla gözaltına alınmış, sonrasında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.


1925 yılında Aydın’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi(1950). Avukatlık, matbaacılık, dergi ve gazetelerde yazı işleri müdürlüğü yaptı. İlk yazıları 41 Buçuk isimli mizah dergisinde çıkmıştı (1952). 1963 yılında Cumhuriyet gazetesinde fıkra yazarlığına başladı. 2010 yılında ağır hastalık geçirene kadar, köşe yazarlığına devam etti. 21 Haziran 2010 yılında İstanbul'da öldü.

ESERLERİ
İlk iki kitabı gittiği yerler üzerine bir incelemedir:Güzel Amerikalı (1976), Uzak Komşu Rusya’dan Gezi Notları (1967).
Mustafa Kemal’in Saati (1969)’nde belgesel yazılarını derledi, bir de roman yayınladı: Yüzbaşı Selahattin’in Romanı (iki cilt, 1973/75). Yeni kitapları: Sovyetler, İran, Amerika İzlenimleri (1976), Yeni Kırallar, Yeni Soytarılar (1976), Ağlamak ve Gülmek (1982), Düşünüyorum Öyleyse Vurun (1984), Görülmüştür (1986), Ziverbey Köşkü (anı, 1987), Japon Gülü (1988).Yüzbaşı Selahattin'in Romanı
2 cilt
İlhan Selçuk
Cumhuriyet Kitapları
Japon Gülü
İlhan Selçuk
Cumhuriyet Kitapları
İhan Selçuk`un, pek çok yayın adamını kıskandıracak güzellikte özgün denemeleriyle karşı karşıyayız bu kitapta.
Duyguyla aklın ve engin bir kültürün kaynaşmasından doğmuş, yoğunlaştırılıp damıtılmış denemeler… Dilimize, güzel Türkçemize de boyutlar getiren o tadına doyum olmaz denemeler; bilinçli bir çağdaşlığı yansıtıyor. Ulusallığı yüceltmenin nasıl bir evrensellikten geçtiğini seziyor, yurdumuzun sorunlarını ve insan sevgisini derinden duyuyorsunuz.
Aklın, bilimin çağımıza katkılarının insana yakışır duyarlılıkla birleşime ulaşmasından oluşan bu denemeler gerçek bir düşünürün ışık saçan ürünleri...
Kısa kısa, ama yoğun bir tad... Engin bir dünya görüşü... Japon Gülü, yazınımıza İlhan Selçuk`un bir armağanı.

Ziverbey Köşkü
İlhan Selçuk
Cumhuriyet Kitapları

İlhan Selçuk, "Ziverbey Köşkü"nde geçirdiği işkenceli sorgulama günleri üzerine açıklamalar yapmayı hiç düşünmüyordu. Neden düşünmediğini, daha pek çok Ziverbey Köşkü olaylarını ve yazılı olarak verdiği ifadelere yerleştirdiği mesajlı akrostişlerini bu kitabında bulacaksınız. Erenköy işkence merkezinin "ilişki ağı" konusundaki bir soruya yanıtı şöyle İlhan Selçuk'un: "Erenköy Köşkü Sunay-Tağmaç-Türün cuntasının işkence merkeziydi. 12 Mart yapısı içinde özel bir yeri vardı. Çünkü 1. Ordu'nun bulunduğu İstanbul bölgesinde Faik Türün, kendi yetkilerini kullanarak özel operasyonlar yaptırabiliyordu. Basın da İstanbul'da olduğuna göre, burada yaşandı birçok şey. İnsanlar tutuklanmaya, gözaltına alınmaya, kovuşturulmaya başlandı, davalar birbirini izledi. Bu karmaşa içinde aydınlık olan şudur: 12 Mart döneminde Erenköy'de, Ziverbey'de Zihni Paşa Köşkü diye anılan (ya da Ziverbey Köşkü) yerde Faik Türün ve Memduh Ünlütürk buyruğunda bir işkence merkezi kurulmuştur. Bu işkence merkezinde de birçok aydın tezgahtan geçirilmiştir."


VEFATINA İLK TEPKİLER

KEMAL KILIÇDAROĞLU - CHP GENEL BAŞKANI
Düşünce ve ideallerinden ödün vermez bir yiğidiydi Türk basınının. Türkiye’de saygın yazar kimliğini koruyan, haksızlılara karşı direnen çok önemli bir kalemiydi. Ergenekon operasyonu sürecinde büyük acılar çekti ve onun izleri bugünkü ortamı hazırladı. Bu süreci İlhan Selçuk’a yaşatanlar sanıyorum bugün vicdan azabı içindedirler. İlhan Selçuk Türk basınının, düşünce tarihinin önemli bir şahsiyetidir.

ÖNDER SAV – CHP GENEL SEKRETERİ
Bazı yazarlar düşünürler, topluma yön veren insanlar, kalemler vardır. Nadir yetişen, eğilmeden bükülmeden düşünen ve bunları yazan biriydi. Sadece cumhuriyet ailesi değil Türk toplumunun, Türkiye’de demokratik laik cumhuriyetin ilke ve devrimlerine yürekten inanan tüm insanlarsın meşalesiydi. Onun yerinin dolmayacağını düşünüyorum. Anti emperyalizm mücadelesinin önemli kilometre taşlarından biriydi.

Ertuğrul Günay - KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI
Türk basınına uzun yıllar emek veren, yazı ve kitaplarıyla değerli katkılar sunan İlhan Selçuk, basın dünyamızın unutulmaz isimlerinden biri olarak ülkemizin düşünce tarihinde her zaman özel olarak hatırlanacaktır.

HİKMET ÇETİNKAYA – CUMHURİYET GAZETESİ YAZARI
Her şey 2009 Ergenekon soruşturmasında, 85 yaşındaki bir yazarın sabaha karşı evine baskınıyla başladı. Önce kalp krizi, ardından 5 damarın değişmesi ve bunu kendine yediremeyip yaşamını yitirdi. Olayın özü bir sabaha karşı evinin basılmasıyla başlamıştır.

İlhan Selçuk demokrasi ve özgürlük peşinde koşan bir insandı. Atatürk devrimlerinin yılmaz savunucusuydu. Güneydoğu sorunuyla ilgili görüşleri çok açıktı. Türklerin ve Kürtlerin yüzyıllardır barış içinde yaşadığı yazılar yazdı. Demokrasiden özgürlükten yana bir yurtsever yazardı.

ALİ SİRMEN – CUMHURİYET GAZETESİ YAZARI
İlhan Selçuk Türkiye’de aydınlanmanın öncülerinden, mücadele eden insanların önde gelen insanlarından biriydi. Bunun için bütün bir ömür verdi. Hapishanelerde büyük mücadeleler yaşadı. Son olarak kendisini Ergenekon’dan gözaltına almaya çalıştılar. Bu iddialara karşı da direndi.

Bizim tanışıklığımız 40 yıldan öncesine uzanır. Ben İlhan Selçuk’u tanırdım. İlhan Selçuk bizim idol yazarlarımızdan biriydi.
İlhan Selçuk 12 Mart’ta işkence görmesine rağmen bunları anlatmaktan hiç hoşlanmazdı.


İBRAHİM YILDIZ - CUMHURİYET GAZETESİ GENEL YAYIN YÖNETMENİ
İlhan Selçuk çok çok önemli bir gazeteci olmasının yanısıra çok da önemli bir yazar kimliği vardır. Hem gazetecilik hem de siyaset anlamında bu işlerin içinde olmuştur. Çok uzun işkenceler görmüş ancak demokrasiye olan inancını hiç kaybetmemiştir. Çok üzgünüz. O herkes için bir yol göstericiydi.

OKTAY EKŞİ - BASIN KONSEYİ BAŞKANI
Merhum Selçuk, Büyük Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet'in temel değerlerine bağlılığı ve onları savunma amacıyla verdiği mücadeledeki kırılmaz azmiyle tüm Atatürk kuşaklarına örnek teşkil eden bir isimdi. Selçuk'un geçmiş yıllardaki doğrultusu neyse son nefesini verdiği dakikadaki doğrultusu o idi. Hem bu niteliğiyle hem de en az 'gazete' niteliği kadar bir 'ulusal kurum' niteliği de kazanmış olan Cumhuriyet Gazetesini, her türlü baskıya ve engele rağmen bugünlere taşımakta gösterdiği başarıyla hepimize örnek teşkil etmekteydi. İlhan Selçuk'un aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyor, Cumhuriyet ailesine ve tüm ulusumuza baş sağlığı dileklerimizi sunuyorum.

YAZAR DOĞAN HIZLAN: HEM ARKADAŞIMI HEM OKUDUĞUM YAZARI KAYBETTİM
Bütün bu özellikleri bir yazarın, bir gazetecinin toplaması hiç kuşkusuz her zaman rastlanan bir toplam değil, her zaman bir araya gelmiyor. Onun için çok üzgünüz. Hem arkadaşımı hem okuduğum yazarı kaybettim. Gerçekten bizim değil, Türkiye'nin başı sağ olsun.

ÇGD: ÖRNEK BİR GAZETECİYDİ
Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Başkanı Ahmet Abakay: İlhan Selçuk Türk basının yüz akı olarak, örnek bir gazeteci olarak ve düşün adamı olarak iz bıraktı. Türkiye’deki gazetecilerin idolü olan İlhan Selçuk’u unutmayacağız.

TGC: TÜRK BASINI, TÜRKÇE USTASINI KAYBETTİ
Selçuk'u son olarak Mayıs ayı başında Cumhuriyet'in kuruluş yıl dönümünde kutlamaları dolayısıyla hastanede ziyaret ettiğini kaydeden Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç: Onu, pek umutlu görmedim. Açıkçası ağlamamak için kendimi zor tuttum. Kendisiyle ilgili yaşanan süreci Silivri davaları öncesi ve sonrası diye ayırmak gerek. Selçuk, kendisine yapılan uygulamayı içine sindiremedi ve bu nedenle hayata küstüğü bir süreç yaşadı. Ama daha sonra moralinin yerine geldiği, yeniden yaşama sarıldı. Bu süreçte geçirdiği dolaşım sistemindeki rahatsızlık felç ile birleşince yaşamı çok zorlaştı. 1963 yılında Yeni Sabah gazetesinden Cumhuriyet gazetesine geçişinden bu yana Selçuk'u tanırım. Türk basını yerinin doldurulması zor bir gazeteciyi ve Türkçe ustasını kaybetti.

PARLAMENTO MUHABİRLERİ DERNEĞİ: BİR ÇINARI YİTİRDİK:
Onurlu ve dik duruşu ile meslektaşlarına örnek olan Selçuk, aynı zamanda mesleğin gelişimine de önemli katkılar yaptı. İlhan Selçuk gazeteciliğin yanı sıra bir düşünür olarak da uzun yıllar ülkesine hizmet etti. Türkiye'nin ufkunu açan sayısız makaleye imza atan Selçuk, aydınlanma devriminin yılmaz savunucuları arasında yer aldı.

MASUM TÜRKER - DSP GENEL BAŞKANI
Yaşamı boyunca, çağdaş Türkiye ideali için mücadele eden, tüm yasaklamalara ve baskılara karşı, ilkelerinden ödün vermeyen Selçuk gerçek bir gazeteciydi. Onun açtığı yol, gösterdiği direnç genç gazetecilere her zaman ışık olacaktır. Yazıları ve kitapları ile yol gösterici olan, laik, çağdaş ve sosyal hukuk devleti idealini geniş kitlelere ulaştıran Selçuk, insan haklarının da yılmaz bir savunucusuydu.

BERHAN ŞİMŞEK - CHP İSTANBUL İL BAŞKANI
Ülke açısından çok önemli yazarımızı, düşünce adamını kaybettik. Çeşitli suçlarla karşı karşıya kalarak hayatını kaybetmiştir. Biz biliyoruz ki İlhan Selçuk'u tanımak, onunla hayatı paylaşmak isteyen birçok kişi vardır. İyi bir Atatürkçüydü. Fakat ülkemizde birçok insana olduğu gibi İlhan Selçuk'a hak etmediği suçlamalar yöneltildi.

ATİLLA SERTEL -TÜRKİYE GAZETECİLER FEDERASYONU BAŞKANI
Türkiye Cumhuriyeti, demokrasi, insan hak ve özgürlüklerinin savunucusu, eğilmeyen, bükülmeyen kalemini, çok değerli bir gazeteciyi yitirmenin üzüntüsünü yaşıyor. Basınımızın, ulusumuzun başı sağolsun.
Laik ve demokratik Cumhuriyet’in savunucusu önder gazetecilerden Cumhuriyet Gazetesi'nin imtiyaz sahibi, başyazarı İlhan Selçuk'un (85) vefatının derin üzüntüsü içerisindeyiz. Yazdığı, düşündüğü, ezilenlerin safında yerini aldığı için darbelerde gözaltına alınan, sorgulanan, işkence gören ancak çağdaş Türkiye çizgisinden, demokrasiden asla ödün vermeyen İlhan Selçuk'un yaşamını yitirmesi Türk basını için büyük kayıp olmuştur.