Türkistan’dan Dünyaya Yayılan Türk Medeniyeti 
  Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’nin “Bâbıâli Sohbetleri”nin 23’ncüsü bu hafta gerçekleşiyor. Prof. Dr. Orhan Gedikli’nin konuk olacağı toplantı, 5 Ağustos Perşembe günü Cağaloğlu’ndaki Timaş Kitap Kahve’de saat 18.00’de başlayacak.

Toplantıda Prof. Dr. Orhan Gedikli, “Türkistan’dan Dünyaya Yayılan Türk Medeniyeti” konulu sohbetini yapacak. Yıllardan beri özellikle Asya’daki Türk devletlerini defalarca ziyaret eden Gedikli, seyahatlerinin intibalarını, düşüncelerini ve görüşmelerinin sonuçlarını dinleyicileriyle paylaşacak. Gedikli, Türkistan’dan bütün dünyaya yayılan Türk medeniyetinin temel unsurlarını anlatacak.

Sanatalemi.net’in katkılarıyla düzenlenen Bâbıâli Sohbetleri’ne iştirak eden dinleyiciler, konuşmacılara soru sorabiliyor, ele alınan konuya katkıda bulunabiliyorlar. Toplantıyla ilgili olarak ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin 0 (212) 5112323 numaralı telefonu aramaları veya www.sanatalemi.net sitesini ziyaret etmeleri gerekiyor.

“Bâbıâli Sohbetleri”, Ramazan Ayı boyunca yapılmayacak, bayramdan sonra 16 Eylül Perşembe günü sohbetlerin 24’ncüsü gerçekleşecektir.

ORHAN GEDİKLİ’NİN ÖZGEÇMİŞİ
Tıp dünyasındaki çalışmalarının yanı sıra dünyanın değişik bölgelerine yaptığı geziler hakkındaki konferanslarıyla da tanınan Prof. Dr. Orhan Gedikli, özellikle Türk dünyasını yakından bilen bir bilim adamı ve seyyah olarak tanınıyor. 1955 Trabzon Akçaabat doğumlu olan Gedikli, KBB konusunda uzman. Halen Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü, Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde II. K.B.B. Kliniği Şefi olan Prof. Dr. Orhan Gedikli, Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesi Eğitim Planlama Koordinasyon Kurulu Üyesi görevini de sürdürüyor. Çeşitli idari görevlerde bulunan Gedikli, Türk Tabipler Birliği, Türk K.B.B. ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği, Türk Kulak Burun Boğaz Vakfı gibi derneklerin de üyesi. Bilimsel Danışma Kurulu üyelikleri de bulunan Gedikli’nin mesleğiyle ilgili bir çok ilmî makalesi vardır.

www.sanatalemi.net
www.eskader.net
www.medeniyetimiz.com