Header

Kitabın Kalbinin Attığı Program
KİTABİYAT

Cumartesi 13:30- 23:30
Çarşamba 18:00

 
Makaleler Röportajlar Yazar Biyografileri Ana Sayfa İletişim  
 
 
.
         Kategoriler
    Akademisyenlerin Eserleri
    Avrupa Birligi ve Sorunu
    Atatürk Kitapları
    Bilgisayar - İnternet
    Bilim - Doğa
    Biyografi - Otobiyografi
    Çevre - Kent
    Sosyoloji
    Din ve Psikoloji
    Edebiyat
    Eğitim ve Kültür
    Ev - Aile
    Felsefe - Sosyoloji
    Gençlik - Çocuk
    Gezi
    Güncel ve Aktüel
    Ekonomi
    Kadın
    Mizah - Karikatür
    Antropoloji - Arkeoloji
    Sinema -Tiyatro - Sanat
    Siyaset
    Tarih
    Tarih ( Osmanlı Tarihi)
    Tarih ( Türk Tarihi )
    Yemek
    Rusya-Kafkaslar-Ortaasya
    Ortadogu Sorunu
    Ermeni Sorunu
    KKTC ve Kıbrıs Sorunu
    ABD ve Sorunu
    Psikoloji Kitapları
    Edebiyat / Şiir
    Edebiyat / Öykü - Roman
    Türk - İslam sanatları
         Dergiler
    Edebiyat
    Siyaset ve Aktüel
    Dini Dergiler
    Kitap Dergileri
    Diğer Dergiler

          Kitabın Hikayesi
   Kitabın Tarihçesi
   Kitap Nasıl Hazırlanır?
   Kitabın Teknik Hazırlığı
   Editöryal Çalışma
   Kağıt ve Baskı
   Pazarlama ve Dağıtım


 
         Yazar Biyografileri
       
Tüm yazarlar için tıklayın
         Makaleler
    Dünyada İlk Defa Robot Yapan Cizre`li Bir Alim-2
    KİTAP KORSANLIĞINDA SON NOKTA
    Kayın Ağacının Türk Mitolojisindeki Yeri
    Torquato Tasso
    TÜRKİYE BOR MADENLERİ JEOPOLİTİĞİ
    Kitap medeniyetinden internet muhabbetine...
    Biyografi Nedir?
    Terkip sahibi bir aydın: Ömer Lütfi Mete
    Seyyahlara Sorduk: Erzurum’u Nasıl Bilirsiniz?
    Gaspıralı'nın İstanbul'daki Konferansı


         Röportajlar
    Olcay Yazıcı: Sûfî iklimin entelektüel şairi
    Ali Ünal Türkmenle Söyleşi
    Türkçemizin uyanık bekçisi
    Türkiye Doğu-Batı ilişkilerini yönlendirir
    Hattat Muhsin Demirel ile Röportaj
    İş kadını ve aşka dair özne: Hz. Hatice
    Hüdavendigar Onur: “Hizmetler Unutulmasın”
    Nihat Genç:’’Maskelere inanmıyorum’’
    Abdürrahim Karakoç ile
    Gülşah Maraşlı ile


 power by webofisi.com 
 
M. Nuri Yardım 
 
Türk Edebiyatının “Delitay”ı Tahir Kutsi Makal

Türk Edebiyatının “Delitay”ını Vefatının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz
TAHİR KUTSİ MAKAL (1937-15 Haziran 2000)

Yaşarlarken şairlerimizi, yazarlarımızı pek hatırlamayız ne hikmetse. Arasıra ziyaret etmeyi bırakın bir kenara, telefonla bile aramayız, üşeniriz. Öldüklerini duyduğumuz zaman da telaşa kapılır, üzüntüye boğuluruz. Ne çare... Ölen ölmüştür, giden gitmiştir artık. Yolcu yola çıkmıştır bir kere. Halbuki onlar bütün benlikleriyle kendilerini bize, topluma adamışlardı. Beyinlerinin bütün hücrelerini insanımıza hasretmişlerdi. Tahir Kutsi Makal da hayattayken maalesef kıymeti bilinmeyen bir edebiyat ustasıydı. Yıllar önce kaleme aldığı “Kamyon” adlı romanının -Peyami Safa Roman Ödülü aldığı halde- üzerinde hakkıyla durulmamıştı. 1985’te Doğuş Gazetesi’nde Oğuz Akalın imzasıyla yazan Gürbüz Azak’ın, “Tahir Kutsi Makal’ın Kamyon’u yayınlandı,TIR’ı bekleriz” şeklindeki teşvik cümlesini hatırlıyorum. Lâkin “Delitay”ın soylu kişnemesini işitmek istemeyen sağır kulaklar, gümbür gümbür gelen”Kamyon”un sesini de duymadı. Vicdanlar körleşmişti çünkü. Özellikle halk edebiyatı ve folklor sahasındaki eserlik çalışmaları, oldukça mühim olmasına rağmen edebiyat çevrelerinin gündemine pek girmedi. Edebiyat sanat dünyasındaki kutuplaşmaların, Tahir beyin kenarda kalmasında büyük te’siri olduğu muhakkak.
HİÇ BİR ZAMAN YORULMAYAN SAVAŞÇI
Tahir Kutsi Makal, çok yönlü bir sanatçı kimliğine sahipti. Gazeteciğe başladığı yıllarda röportajlarıyla büyük yankılar uyandırmış ve önemli ödüller almıştı. Basın hayatına fırtına gibi giren, ancak gazetecilikle birlikte edebiyat sularında da kulaç atan Makal, hikâye, şiir ve roman yazdı, incelemeler yaptı, folklor ve halk edebiyatına eğildi. Bütün bunların yanısıra biricik ideali “Tarla” dergisini uzun yıllar büyük bir fedakârlıkla halkbilim-edebiyat dergisi olarak çıkarmaya devam etti. Tarla’nın dışında “Petek”, “İnanç” ve “Maya” dergilerinin de sorumluluğunu üstlenmişti üstad. Tabii bu kadar dağınık çalışma, onu müthiş yoruyordu. Meşgul olduğu her alan, hayat boyu başlıbaşına uğraşılacak bir sahaydı çünkü. Ne var ki, son yıllarda uzun zamandan beri ihmal ettiğini kabul ettiği romana vaktini ayırıyor ve Nobel’i alacak bir romanı yazmaya başladığını söylüyordu. Bu çalışmasını da ömrünün son demlerinde, kendisiyle uzun bir röportaj yapan gazeteci yazar Mehmet Nuri Yardım’a açıklıyordu. Kimbilir, belki de bu romanı tamamlayabilseydi belki de Türk edebiyatı gerçekten muhteşem ve çok güzel bir romana daha kavuşacaktı.
Tahir Kutsi Makal’ı edebiyat çevreleri daha çok ‘şair kimliği’yle tanırdı. Özellikle şiir toplantılarında okuduğu, büyük ihtimalle hayatının bir aynası durumundaki “Babanız Yine Aşık Çocuklar” güzel şiiriyle ünlenmişti. Halbuki o, akademik çalışmalarıyla da bilim çevrelerinin dikkatini çekmiş ve İnönü Üniversitesi tarafından kendisine “doktor” unvanı verilmişti. Halk ozanlarını ve halk edebiyatını bir Türk aydını, fakat yine de “köylü gözüyle” değerlendirmiş ve kitaplaştırmıştı. Aşıkların ve halk ozanlarının hâmisi ve “baba”sıydı. Konya’da, Ankara’da, İstanbul’da ve Anadolu’nun muhtelif bölgelerinde yapılan toplantılarına üşenmeden, koşar gider takip ederdi. Son nefesine kadar dört koldan yazmaya,üretmeye devam etti.
DUYGULU OLMAK YETMİYOR
Tahir Kutsi Makal’ın vefatından sonra dostları ve şair-yazar arkadaşları konuştu, yazılar ve şiirler yazdı. Peki bunlar yeterli mi? Millet olarak hissî olduğumuz âşikâr. Ama gerçekten sevdiğimiz şahsiyetleri kalıcı çalışmalarla ve güzel faaliyetlerle yaşatmak gerekmez mi? Tahir Kutsi Makal için ne yapılabilir peki? Ömrünü adadığı sanat edebiyat dergisi “Tarla Özel Sayısı”nın dışında yapılması gereken asıl iş, bu manevi mirası sürekli kılmak, okuyucularıyla her ay buluşturmak değil mi? Peki kim yapacak bunu? Tabii ki ailesi, dostları ve okuyucularının elbirliğiyle gerçekleşebilir ancak. Bu sağlam bir altyapı ve ciddi çalışmalarla olabilecek. Ardından Tahir Bey için yürütülecek ikinci önemli hizmet, bütün eserlerini düzenli bir şekilde yayınlamak ve kültür hayatına kazandırmak. Bazı eserlerinin piyasada bulunmadığı biliniyor. Bu konuda da kitaplarının çoğunu neşreden Toker Yayınları’na büyük iş düşüyor anlaşılan. “Milliyetçi-mukaddesatçı neşriyatın önderi” sloganıyla yola çıkan Toker’in sahibi Yalçın Toker, gayretli, hamiyetli ve aynı zamanda idealist bir kültür adamı. Yalçın Bey’in, Tahir Kutsi Makal’ın “Bütün Eserleri”ni yeni ve güzel bir mizanpaj ve kapak anlayışı içinde toplu olarak okuyuculara ulaştıracağına inancım tamdır. Yayınlanmış eserlerin yanısıra tamamlanmış veya yarım kalmış çalışmalar da toplu eserlere dahil edilebilir. Tahir bey için yapılacak üçüncü hizmeti de ailesi, şahsi eşyalarını ve kütüphanesini koruyarak ve gerekirse kültür hayatına açarak verebilir. Bildiğim kadarıyla son çalıştığı gazete Ortadoğu’nun sahibi sayın Zeki Saraçoğlu, bir kadirşinaslık örneği göstererek, Tahir beyin çalıştığı masayı, eşyalarını ve odasını muhafaza altına aldı. Kurulacak bir “Tahir Kutsi Makal Müzesi”ne bu eşyalar nakledilebilir daha sonra.
BABA TAHİR SENİ UNUTMADIK!
Onun bariz vasıflarından biri de ‘baba’lığıydı. Genç şair ve yazarların sırtını sıvazlıyor, onlara el veriyor, yol gösteriyordu. “Baba Tahir” kuraklaşan edebiyatımızın renkli ve güzel bir simâsıydı gerçekten. Afacan, babacan, canlı, heyecanlı ve hep şair... Gün olur, bir yerlerde bir şiirini, bir yazısını hele eserlerinden birini bulursanız tereddüt etmeden hemen okuyun. Türkçe’nin akıcılığını, coşkulu bir yüreğin vuruşunu hissedeceksiniz satır aralarında. Onun çok yakınında bulunmuş has dostları vardır. Aslında Tahir Kutsi Makal’ı onların gönül dilinden dinlemek lâzım. Böyle biriyle karşılaşırsanız kaçırmayın fırsatı, onu onların gözüyle görün. Bir fatihayı esirgemeyin “Baba Tahir”den. Çünkü fazlasını da hakkediyordu.
Bugün vefatının 5. yılı. Tam beş koca sene geçmiş onu Hakka uğurlayalı. Ayşe ablanın kalp ağrısı dindi mi, sanmıyorum. Ya Çeyiz’in, ya İklim’in akıyor mu yine gözyaşları... Bilmiyorum kaç kişi hatırlayacak bu deli-dolu yürekli aydınımızı. Kim mezarına bir çiçek bırakıverecek. Kimin dudakları ona dua için kımıldayacak, kim fatiha okuyacak ardından? Anadolunun hangi köyünden bir okuyucusu sevgiyle mırıldanacak ismini yine. Nükteleriyle, gayretiyle, himmetiyle ve acarlığıyla hep hatırlanacak bunu biliyorum. Özel sohbetlerde tebessümle anılacak adı. Güzel şeyler söylenecek ona dâir. İnanın, bu gerçek gönül dostu hiçbir zaman unutulmayacak. İçime hüzün dolarken, gözlerim mi nemlendi ne? Daha ne diyeyim: Mevlâ rahmet eyleye....

info@kitapdergisi.net 
   Yazarın Diğer Yazıları
 
   Türk Edebiyatının “Delitay”ı Tahir Kutsi Makal
   Yazarlar ve kütüphaneleri
   Türkiye Okuyor!
   ESKADER hayırlı olsun
   Bayraklaşan şair: Arif Nihat Asya
   Kutsalın Dışında San’at Yoktur-SEPETÇİOĞLUUN SON RÖPORTAJ
   Bir Azim, İman ve İrade Abidesi: Dr. Müjgan Cunbur
   Yüzyıldır Okunan Yazar: Ömer Seyfettin
   Edebiyatımızın ‘Delitay’ı, Tahir Kutsi Makal
   Yakın dönemin önemli tanığı: Münevver Ayaşlı
   Türkçenin akıncı bey’i Hacıeminoğlu
 
 
Geri İleri Yenile Ana Sayfa Favori listeme ekle Sayfayı Yazdır E-mail
 Ergun Göze
Ergun Abi, Yattığın yer nur olsun
 Mahmut Çetin
Aşılamayan zirve: Ömer Seyfettin
 M. Nadir Önay
Ziya Nur Aksun’un Marmara’dan Türkiye’ye yayılan ışığı
 H. Yılmaz Çebi
İsrail şeytanlarının sırları “Q’’ enerji
 Mustafa Özcan
Nur’un postacısı
 M. Nuri Yardım
Türk Edebiyatının “Delitay”ı Tahir Kutsi Makal
 M.cemal Arpacı /Türk İstanbul Yazıları
Milli Kültür
 Cem Sökmen
Terkip sahibi bir aydın: Ömer Lütfi Mete
 Ayşe Sevim
Ney Hiç Aşk
 Eren Gündoğan
Hâlâ Kimlik Arayanlara!.

Haberler

Mehmed Zahid Kotku Vefatının 32. yılında Yad Edildi

Kur`an`sız Hava Sahası Yoktur!

İnzar Dergisi Kasım Sayısı Çıktı

Anadolu’nun 700 Yıllık Taş Bekçileri

Olcay Yazıcı vefat etti

OLCAY YAZICI HAKKA YÜRÜD܅

Bilge tarihçi Aksun vefat etti

Türkistan’dan Dünyaya Yayılan Türk Medeniyeti

Osmanlı Sikkeleri Tarihi

Füsun Akatlı’yı kaybettik

İlhan Selçuk vefat etti

Yürütme kurulu kitap okuyup özetini çıkarıyor

Ahmet Tevfik Küflü’yü dün kaybettik

Ustayı Kaybettik

Ergun Göze Abi vefat etti

Topkapı Sarayı Dış karakol Binası

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Tasavvuf Müzigi

Şeyh Galip ve Hüsn'ü Aşk

GÜNDOĞAN YAYINLARINDAN İNANILMAZ KAMPANYA

Modern Sosyoloji Kuramları yayınlandı

Aydın Yabancılaşması çıktı

Halifeliğin Kaldırılması yayınlandı

Yürüyüş’ün 147. Sayısı çıktı

Örgün Yayınevinden Yeni kitap

Kabalcı Yayınevinden yeni Kitap

dogudan DERGISI'NIN 5. SAYISI CIKTI

NTV Yayınları’ndan yeni kitap

Gül'ün Fethi Yayınlandı

Türkiyem şairi vefat etti

İz Yayıncılıktan büyük kampanya

Editör: Bahtiyar Gazi Gündoğan


Yeni Sayfa 1

KitapAdresi.com

Ergenekon İlber Ortaylı Murat Bardakçı Elif Şafak Tayyip Erdoğan Seçim ve Demokrasi  Kürtler Aydın
Erhan Afyoncu Felsefe Sosyoloji Yeditepe Yayınevi Fetullah Gülen Abdullah Gül Pınar Kür Okan Bayülgen Nihat Hatipoğlu Çanakkale Savaşı Kıbrıs Tsk Asker

Gerekli Bilgiler

 
 •  T.C. Anayasası 
 •  
 •  İstiklal Marşı 
 •  
 •  Cumhurbaşkanları 
 •  
 •  T.C. Hükümetleri 
 •  
 •  Hükümet Programları 
 •  
 •  2000' Nüfus Sayımı 
 •  
 •  97' Nüfus Sayımı 
 •  
   
   
  eXTReMe Tracker
   Ana sayfa          İletişim       Bu Sayfayı Yazdır