Aydınlar

Saint-Simon'a göre, "aydınların dokuncası"nı, gerçekten belirtmek için, Fransız toplumunun kaymak tabakası ve ulusal kitlenin ruhu fizikçiler, kimyacılar, ruhbilimciler, matematikçiler, ozanlar, müzikçiler, yazarlar vb. içinden birçok çatık kaslı ulusçu, yersiz düzeltici, başarılı toplumcu ya da zehir gibi sözavcısı çıktığını göz önünde bulundurmalıdır.
 
Daha başkaları arasında Scénes et doctrines du nationalisme (Ulusçuluğun Öğretileri ve Tartışmaları) de, aydını, "toplumun kendi mantığına dayanması gerektiğine inanan; ve onun, gerçekte ön zorunluluklara dayandığını ve belki bireysel akla yabancı olduğunu bilmeyen birey" olarak tanımlayan Barrés'i analım.

Edouard Breth, "aydınların önemli yer tuttuğu bir yönetim biçiminden daha kokuşmuş bir yönetim biçimi olmayacağını" kesinlikle sağlamaktadır: Les mefaits des intellectuels (Aydınların Kötülüğü)de, "kendilerini en iyi insancı, barışçı ve ulusçu düşüncesini, çağdaş kentte, isçilere özgü değerler olarak benimsetmeye çalışırlar." diyor. 

Robert Locoste, 1957'de eski Cezayir savaşçılarının karsısında, 1957 Temmuzunda: "Son günlerde, Cezayir'de 20 kişinin ölümüne; 50 kişinin yaralanmasına neden olan terörizmin yeniden ortaya çıkmasından sorumlu olanlar, işkencelere karsı kampanya açan kafa ve gönül göstericileridir. 

"Onları aşağılayınız." demekten çekinmemiştir. Eşitleri arasında birinci (primus inter pares) Jean Cocteau, sosyalist Bakana karsı beklenmedik bir çıkış yapıyor:

Soru: Dünyada en aşağı gördüğünüz şey nedir?
Jean Cocteau - Aydınlar. 

Çeviren: Mehmet DÜNDAR
Dizisi: Çağdaş Dünya Yazarları
Türü: Siyaset Bilimi
Cilt Bilgisi: Amerikan cilt
Kağıt Bilgisi: İthal Enzo Cremy
Basım Tarihi: Temmuz 2000
Sayfa Sayısı: 118
Kitap Boyutları: 13,5 x 21 cm
ISBN No: 978-975-520-272-3
Barkod No: 9789755202723
Etiket Fiyatı:  29 TL

Yorum Gönder

0 Yorumlar

Yukarı Çık!