Dış Politika Analizi Üzerine Okumalar

Dış Politika Analizi denilince, Türkiye’deki çoğu akademisyenin, gelişmeleri daha çok realpolitik açıdan incelemeyi ve jeopolitik kuramlar üzerinden fikir yürütülmesini öngörmeleridir. Dahası, dış politika kararlarının nasıl alındığı ve hangi faktörlerin etkili olduğu konusunun yanı sıra, teori üretme noktasında ampirik ve nitel araştırmaların ne şekilde yapılması gerektiği hakkında da detaylı fikir yürütülmemektedir. 

Bu bağlamda, Türkiye’deki çalışmaları genel olarak değerlendirmek gerekirse, Dış Politika Analizi konusunda Batı’da yayımlanmış olan eserlerin detaylı bir şekilde incelenmesi konusunda, bu çalışmaların birçoğunun eksiklik içerdiği çok net bir biçimde görülmektedir. Dolayısıyla, mevcut çalışmaların içinde bulunduğu bu durum, analizlere ilişkin güvenilirliğin sorgulanmasını da beraberinde getirmektedir.

Mevcut çalışmanın yapılmasındaki temel amaç, özellikle yabancı dil açısından sıkıntı çeken ve bu noktada farklı görüşlerin analizlerine ulaşamayan, merak duygusunu kaybetmemiş genç akademisyen adayı arkadaşlarımıza bu konuda bir nebze de olsa yardımcı olabilmektir. Bu anlamda bizim mevcut yola çıkmamızın nedeni, elinizde bulundurmuş olduğunuz başta bu çalışma olmak üzere, benzer çok sayıda kitaplar aracılığıyla, Batı’da yayımlanmış çalışmaların özetlerini Türkçe’ye çevirerek, Türkiye’deki literatüre katkıda bulunmaktır.

Dolayısıyla, bu çalışmanın hedef kitlesi, sadece “genç üniversitelerdeki akademisyen adayları”dır. Onların, bu kitapları okuyarak, doktora tez konusunda düşünce dünyalarında bir fikrin uyanmasını ve böylece teorik zemini sağlam temeller üzerine inşa edilmiş nitelikli tezlerin ve makalelerin kaleme alınmasını arzu etmekteyiz.


Dizisi: Çağdaş Türk Yazarları

Türü: Siyaset-Sosyoloji

Cilt Bilgisi: Amerikan cilt

Kağıt Bilgisi: İthal Enzo Cremy

Basım Tarihi: Ekim 2020

Sayfa Sayısı: 114

Kitap Boyutları: 13,5x 20,5 cm

ISBN No: 978-975-520-357-7

Barkod No: 9789755203577Yorum Gönder

0 Yorumlar

Yukarı Çık!