Terörizmde Motivasyon, Radikalleşme ve Radikalleşmeden Geriye Döndürme

Bireyler, terör örgütlerine neden katılmaktadır? Terör örgütleri, sürekli olarak yeni elemanlar nasıl kazanmaktadır? Bu soruların cevaplarını ortaya koyabilmek için, kitabın birinci bölümünde, teröristleri terör örgütlerine katılım konusunda teşvik eden motivasyonlar incelenmektedir. Bu nedenleri şöyle ifade etmek mümkündür: Sosyal, siyasal, kültürel, ekonomik ve psikolojik. Aynı zamanda, ideoloji, liderler ve kimlik gibi faktörler de bireylerin terör örgütlerine katılımları konusunda belirleyici rol oynamaktadır. 

Aynı zamanda yukarıdaki sorulara verilen cevaplardan birisi de, radikalleşmedir. Normal ve sağlıklı birey, motivasyonların etkisiyle, bir radikalleşme sürecine girmekte, ve sürecin sonucunda terör örgütünün aktif üyesi haline gelebilmektedir. Bu kitabın ikinci bölümünde de, radikalleşme kavramı ve süreci üzerinde durulmaktadır. 

Terörle mücadele konusunda, en etkili yöntemlerden birisi de, teröristi radikalleşmeden geriye döndürme programlarıdır. Bu programlarda, radikalleşen bireyin, yeniden topluma yeniden kazandırılması ve önceki psikolojik ve zihinsel yapısına kavuşturulması amaçlanmaktadır. Üçüncü bölümde de, bu konu irdelenmektedir.  

Dizisi: Çağdaş Türk Yazarları
Türü: Siyaset-Sosyoloji
Cilt Bilgisi: Amerikan cilt
Kağıt Bilgisi: İthal Enzo Cremy
Basım Tarihi: Kasım 2018
Sayfa Sayısı: 102
Kitap Boyutları: 13,5 x 21 cm
ISBN No: 978-975-520-344-7
Barkod No: 9789755203447

Yorum Gönder

0 Yorumlar

Yukarı Çık!