HARA


Biz çiftlikte atları bekliyoruz.

HARA, geçmişle günümüz arasında köprü olan bir kavşağın hikâyesi.

Yaşadığımız bu topraklarda birçok dostumuz ve düşmanımız var. Eğer güçlü olmazsak, bu erler önceki medeniyetlere kalmadığı gibi sonrakilere de bırakılmayacak. 

HARA, aklımızın ulaşabildiği sınırları zorlayarak, insanlar arasındaki ortak birlikteliği inceleyen bir roman. Anlaşılan şu ki çoğu zaman gördüklerimiz bizi aldatmakta. İddialı atılımlar kendine güvenen değişimci insanın farklı bakışı sayesinde ortaya çıkabilir. Değişimin dudak ısırtacak boyutlara ulaşması ise zamanla ortaya çıkmaktadır. 

İnsan bilmediği hedeflere yürürken ürkek, çekingen, korkak davranabilir. Eğer beynimiz geçmişi, zamanı, tarihi ve süreç içinde hareket eden ses ve görüntüden faydalanmayı başarabilirse tarihi baştan yazabilir. 

Hikâyede fizik ötesine ulaşarak düşüncelere hayat kazandırılmış. Aslında hepimiz o hayata farkında olmadan şahitlik yapıyoruz. Bazen bir rüya bazen de uçuk hayaller olarak kayıp gidiyor aklımızın bir köşesinden. 

Zaman öyle güzel saklıyor ki görmemizi istemediklerini.


Mahir Adıbeş, Bayburt’ta 1964’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini memleketinde yaptı. Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ni bitirdi. 1986 yılında Diyarbakır’ın Lice ilçesi Tarım İlçe Müdürlüğü’nde veteriner hekim olarak göreve başladı. Aynı yıl askere gidip yedek subay olarak Millî Savunma Bakanlığı İç Tedarik Bölge Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Atlı Muhafız Alayı’nda askerliğini tamamladı. 1987 yılında Lice’de Tarım İlçe Müdürü olarak atandı. 1990 yılında bir yıl süreyle aynı ilçede kaymakam vekilliği yaptı. 1991 tarihinde Şap Enstitüsü’ne geçti. 1996 yılında viroloji uzmanı oldu. 2003 yılına kadar Şap Enstitüsü Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. Hâlâ İzmir’de bir kamu kurumunda idareci olarak çalışmaktadır. Evli ve beş çocuk babasıdır.

1996, 1997 ve 2001 yıllarında Ömer Seyfettin Hikâye Yarışmalarında ödüller kazandı. 2008 yılında M. N. Sepetçioğlu Hikâye yarışmasında mansiyon aldı.

1997 yılında Almanya’da düzenlenen Uluslararası Hikâye Yarışmasında “Yarenim Var Yıldızlardan” adlı hikâyesiyle Deutsche Welle ödül aldı. Bu hikâye Almanya’da Almanca ve Türkçe olarak yayınlandı.

Tuzla Belediyesi tarafından düzenlenen 2001 yılı roman yarışmasında “Ateşle Dans” adlı romanıyla mansiyon ödülüne layık görüldü. 2008 yılı Tanpınar Roman yarışmasında “Veliaht” adlı eseriyle ikincilik aldı.

1999 yılında Yeni Kervan Dergisi tarafından yılın hikâyecisi seçildi.

Türkiye Yazarlar Birliği ve Çocuk Edebiyatçıları Birliği yönetim kurulu üyeliği yaptı. Türk Veteriner Hekimleri Birliği Dergisini dört yıl süreyle çıkardı. Birçok dergide hikâyeleri, denemeleri, eleştirileri yayınlanan yazar hâlâ Bizim Külliye, Kümbet, Berceste ve Işığın Kaynağı dergilerinde yazıyor.

Sam Yayınları 
Dizisi: Çagdaş Türk yazarları
Türü: Roman
Yayıncı: Eren Gündoğan
Düzelti: Ahmet Uludağ ve Uğur Özdal
Yayına Hazırlayan: Tuğba Tuğçe Gündoğan
Kapak Düzenleme: Mehmet Cemal Arpacı
Cilt Bilgisi: Amerikan cilt
Kağıt Bilgisi: Enzo cremy 
Basım Tarihi: Temmuz 2022
Sayfa Sayısı:  388
Kitap Boyutları: 13,5x21 cm 
ISBN No: 978-975-520-364-5
Barkod No: 9789755203645


Yorum Gönder

0 Yorumlar

Yukarı Çık!