Devlet ve Hukuk (Üzerine Yazılar)

Yıllardır hukuk ile siyasal bilimi birbirinden pek ayırmayan, ikisini birlikte inceleyen yapıtları ve yazıları okudum. Bir tek hukuku inceleme bana her zaman kuru bir iş gibi geldi. Siyasal bilimle doğrudan ilgilenmek ise, hukukçu olmam nedeniyle sanki kendi alanımdan çok uzaklaşıyormuşum ve yapmamam gereken işleri yapıyormuşum izlenimi verdi. Ayrıca, siyasal bilimin "bilim" olması nedeniyle beni aşan ve sayısal yöntemleri de bilmeyi gerektiren bir yönüne de pek ısınamadım.

İşte yıllar içinde benim gibi hukukla siyasal bilimi uzlaştırmaya çalışan yabancı bilim adamlarının yazılarından beni etkileyenleri çevirmiştim. Bu çevirileri "Hukuk ve Devlet Üzerine Yazılar" başlığı altında bir kitap olarak yayımlamak fikri ilk olarak Sayın Eren Gündoğan'ın aklına geldi. Ben bu fikre yazılar arasında ilgi kurmanın gerekli olduğu ve bu ilginin de yazılar arasında az olması nedeniyle pek sıcak bakmadım. Ancak daha sonra yazıların ortak noktasının hukuk, devlet ve siyasal bilim arasında bir ilişki kurmaya çalışan yazılar olduğu ve bu nedenle de birlikte yayımlanmasında yarar olduğu sonucuna vardım.

Bu kitaptaki çeviriler hukukçu olup da benim gibi bir tek hukukla yetinmek istemeyen veya siyasal bilimci olup da hukukla da ilgilenmek isteyenlere kanımca bir şeyler verecek ve bu kişileri bu konularda düşünmeye itecektir. Ülkemizde hukuk ve siyasal bilim alanındaki çeviri eksikliği de düşünülecek olursa, bu kitabın yararlı olacağını umuyorum.

Mehmet Turhan, Ankara, 

İçindekiler

- KAMU HUKUKUNUN ALANI/ David J. Danelski
- DEVLET "BİLİMİ" ÜZERİNE/ Harry Eckstein
- YENİ BİR SİYASAL SİSTEM MODELİ/ Maurice Duverger
- MUHALEFET/ Klaus von Beyme - Robert V. Daniels
- DEMOKRASİNİN ÜÇ PARADOKSU/ Larry Diamond 

Dizisi: Çağdaş Türk Yazarları
Türü: Siyaset Sosyoloji 
Cilt Bilgisi: Amerikan cilt
Kağıt Bilgisi: İthal Enzo Cremy
Basım Tarihi: Mayıs 1996
Sayfa Sayısı: 186
Kitap Boyutları: 13,5 x 20,5 cm
ISBN No: 978-975-520-129-0
Barkod No: 9789755201290
Etiket Fiyatı:  35 TL

Yorum Gönder

0 Yorumlar

Yukarı Çık!