Eylülde Soldu Bu Çiçekler

“Elinizde tuttuğunuz kitabın her satırında hırçın dalgaların dövdüğü Karadeniz kıyılarından başlayıp, Toroslar’ın serin yaylalarında sürüp giden esaslı bir hayata tanıklık edeceksiniz.
Onlarınki kazananı olmayan bir savaştı… kardeşin kardeşi kırdığı, doğrunun yanlışa karıştığı bir savaş…

Türkiye’nin en sancılı dönemlerinden 12 Eylül’e alışıla gelmişin dışında, üstelik de Anadolu’dan, Anadolu’nun gözüyle bakmayı başaran bir roman; “Eylülde soldu bu çiçekler” …
Anadolu kültürünün saf ve duru haliyle konuşturan, 12 Eylül’e her iki cepheden, acılarını içinde hissettirerek bakabilen bir roman…
Bu romanı okuduğunuzda değer yargılarınızı gözden geçirmek zorunda kalabilirsiniz.”


Mahir Adıbeş, Bayburt’ta 1964’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini memleketinde yaptı. Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ni bitirdi. 1986 yılında Diyarbakır’ın Lice ilçesi Tarım İlçe Müdürlüğü’nde veteriner hekim olarak göreve başladı. Aynı yıl askere gidip yedek subay olarak Milli Savunma Bakanlığı İç Tedarik Bölge Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Atlı Muhafız Alayı’nda askerliğini tamamladı. 1987 yılında Lice’de Tarım İlçe Müdürü olarak atandı. 1990 yılında bir yıl süreyle aynı ilçede kaymakam vekilliği yaptı. 1991 tarihinde Şap Enstitüsü’ne geçti. 1996 yılında viroloji uzmanı oldu. 2003 yılına kadar Şap Enstitüsü Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. Hâlâ İzmir’de bir kamu kurumunda idareci olarak çalışmaktadır. Evli ve beş çocuk babasıdır.
1996, 1997 ve 2001 yıllarında Ömer Seyfettin Hikâye Yarışmalarında ödüller kazandı. 2008 yılında M. N. Sepetçioğlu Hikâye yarışmasında mansiyon aldı.
1997 yılında Almanya’da düzenlenen Uluslararası Hikâye Yarışmasında “Yarenim Var Yıldızlardan” adlı hikâyesiyle Deutsche Welle ödül aldı. Bu hikâye Almanya’da Almanca ve Türkçe olarak yayınlandı.
Tuzla Belediyesi tarafından düzenlenen 2001 yılı roman yarışmasında “Ateşle Dans” adlı romanıyla mansiyon ödülüne layık görüldü. 2008 yılı Tanpınar Roman yarışmasında “Veliaht” adlı eseriyle ikincilik aldı.
1999 yılında Yeni Kervan Dergisi tarafından yılın hikâyecisi seçildi.
Türkiye Yazarlar Birliği ve Çocuk Edebiyatçıları Birliği yönetim kurulu üyeliği yaptı. Türk Veteriner Hekimleri Birliği Dergisini dört yıl süreyle çıkardı. Birçok dergide hikâyeleri, denemeleri, eleştirileri yayınlanan yazar hâlâ Bizim Külliye, Kümbet, Berceste ve Işığın Kaynağı dergilerinde yazıyor.

Sam yayınları/roman dizisi
Türü: : Edebiyat / Roman
Cilt Bilgisi: Amerikan cilt
Kağıt Bilgisi: 2. Hamur 
Basım Tarihi: Şubat 2014
Sayfa Sayısı:  420
Kitap Boyutları: 13,5x21 cm 
ISBN No: 978-975-520-239-6
Barkod No: 9789755202396
Etiket Fiyatı:  53 TL

Yorum Gönder

0 Yorumlar

Yukarı Çık!